سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی رشت
۱۴۰۰ يکشنبه ۳۰ خرداد
بیست و یک نکته برای ایمنی کودکان 1395/01/30
بیست و یک نکته برای ایمنی کودکان
 
 

1-کودکان را هرگز نباید در خودرو حتی برای چند ثانیه تنها گذاشت و البته تنها گذاشتن آن‌ها در خودرو وقتی سوییچ داخل خودرو باشد، خطرناک‌تر است.

2-کودکان هنگام ورود به خودرو یا خروج از آن صرفاً از در سمت پیاده‌رو، سوار و پیاده شده و به هیچ عنوان برای سوار و پیاده کردن آن‌ها از در سمت خیابان استفاده نشود.

3-با مثال‌های عینی و ساده طرز صحیح رد شدن از عرض خیابان را به کودکان آموزش داده و برای این کار آن‌ها را به محل امنی برده و به سادگی به کودکان توضیح دهیم چگونه باید از عرض خیابان رد شوند.

4-زمانی که کودکان سوار اتومبیل می‌شوند کمربند ایمنی را برای آن‌ها ببندید چون مانند شما نمی‌توانند تعادل خود را حفظ کنند.

5-تمامی وسایل متحرک مانند: اتومبیل موتور سیکلت دوچرخه و ... برای کودکان خطرناکند لازم است خطرات  وسایل نقلیه به کودکان در هر سنی آموزش داده شود.

6-هرگز به کودکان اجازه بازی در خیابان‌ها و نیز کوچه‌هایی که محل عبور و مرور خودروها موتورسیکلت‌هاست را ندهیم و برای بازی کودکان، حتماً از محل‌های مناسب مانند بوستان‌های شهری یا زمین‌های بازی استفاده کنیم.

7-بررسی کلیه شیرهای گاز غیر قابل استفاده، با ابر پوشش لازم داده شود تا باعث صدمه کودکان نگردد.

8-به کودکان بیاموزید زمان عبور از عرض خیابان از دو چرخه پیاده شوند و آن را در دست بگیرند و سپس عبور کنند. لازم است که ترمز و بوق دوچرخه کودکان را مرتب کنترل کنید.

9-لازم است در زمان استفاده از دوچرخه کودکان دارای کلاه ایمنی باشند.

10-اگر استخر و یا حوض منزل شما عمق زیادی دارد لازم است دارای نرده‌های مناسب باشد.

11-هرگز کودکان و بچه‌ها را تنها درون وان یا حمام نگذارید اگر کف حمام لغزنده است با وسایل مناسب مانند فرش‌های لاستیکی مانع از لیز خوردن کودکان شوید.

12-اسباب بازی نباید آنقدر کوچک باشد که کودک بتواند آن را ببلعد و آنقدر بزرگ نباشد که از حمل آن عاجز بماند.

13-اسباب بازی‌ها نباید دارای لبه‌های تیز و برنده باشند و تا حد امکان شکستنی نباشند.

14-استفاده از اسباب بازی برای کودکان امری طبیعی و ضروری است ولی در انتخاب نوع صحیح و بی خطر آن باید بزرگترها دخالت نمایند.

15-اگر پلکان‌های محل زندگی شما فاقد نرده است سریعاً نسبت به نصب نرده مناسب اقدام کنید همچنین توجه کنید که خطر نرده‌های لق و یا معیوب نیز کمتر از پلکان بدون نرده نیست.

16-موادی مانند نفت و ... را در ظروف مناسب نگهداری کنید ریختن نفت داخل شیشه نوشابه خطرناک است و ممکن است کودکان آن را سر بکشند کبریت و فندک را در دسترس کودکان قرار ندهید.

17-سموم را از دسترس کودکان دور نگهدارید.

18- وسائل تیز و برنده مانند چاقو و کارد را در کشو معینی قرار دهید که در دسترس کودکان نباشد.

19-مراقب بازی کردن کودکان با حیوانات باشید.

20-به کودکان بیاموزید از بازی کردن در محل‌های تاریک پرهیز نمایند.

21-پوشیدن لباس‌های بلند و گشاد هنگام بازی کردن بچه‌ها ممکن است باعث زمین خوردن و صدمه آنان شود.

گردآوری: رضا امین قاضیانی- کارشناس تاسیسات حوزه پیشگیری سازمان آتش نشانی
 
 
تعداد بازدید: 3276
Powered by DorsaPortal