سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی رشت
۱۴۰۰ دوشنبه ۱۵ آذر
هشت شغل استرس زا
1392/04/01 هشت شغل استرس زا

 

اگر به دنبال شغلی بدون استرس هستید باید گفت که متاسفانه چنین شانسی نادر است. باید اعتراف کرد که از بین تمام مشاغل تنها شخصیت های سینما و تلویزیون هستند که از فشار خون بالا واسترس گاه وبی گاه کاری، در امان هستند.

این ها از جمله افرادی هستند که با داشتن خانه ای مشرف به افق و زمان کافی برای تفریح با دوستان کمتر استرسی را در حیطه ی کاری خود تجربه می کنند. شغل این افراد از انعطاف زمانی چشم گیری برخوردار است و این بزرگ ترین نعمت کاری است. اما در زندگی واقعی ، شما به دنبال هر شغلی باشید، کوچک یا بزرگ، استرس را تجربه خواهید کرد. اگر با خطی بی پایان از مشتری مواجه باشید یا تقاضای لازم الاجرا و.....اضطراب را لمس خواهید کرد واین تنها بخشی از زندگی است.

طبق گفته ی انستیتوی ملی سلامت و امنیت شغلی، استرس شغلی از مواردی نشات می گیرد که اهم آن ها عبارتند از :

1. ساعت کاری طولانی و بدون توقف.

2. کار کردن بدون دخالت در روند تصمیم گیری ها

3. عدم امنیت شغلی و تغییرات متناوب.

4. خطر فیزیکی.

با این حال بعضی از مشاغل پر استرس تر از بقیه است. البته نمی توان گفت که این مشاغل بد است ، بلکه نیازمند افرادی است که با توانایی لازم و کافی برای تحمل استرس. این مشاغل عبارتند از :

1. آتش نشانی: آتش نشانان که آماده ی گزارشات تلفنی هستند باید بتوانند برای کمک های اورژانسی با هر درجه ای از وخامت از یک تصادف اتومبیل ساده تا انفجار مهیب پاسخگو باشند. از همه بدتر این که در اغلب مواقع آن ها با آتش سروکار دارند و این به اندازه ی کافی استرس زا است.

2. پزشکان و پرستاران: این مشاغل چون اغلب با مرگ و زندگی افراد سر و کار دارند مسلما استرس زیادی را متحمل می شوند. به علاوه آن ها باید بتوانند انواع بیماری ها و علائم را با دانش پزشکی خود تطبیق داده و درمانی موثر را تجویز کنند.

پزشکان و پرستارانی که در بیمارستان ها و کلینیک ها کار می کنند ساعت آزاد کمتری داشته و حتی در روزهای تعطیل نیز باید پاسخگوی تماس های اورژانسی باشند. اخیرا نیز با انبوهی از دادخواست های تخلفات پزشکی درگیر می باشند.

3. حسابداری: سروکله زدن با انبوهی از ارقام و اعداد به هم فشرده برای برهم زدن تراز دیدف کافی است. این افراد نه تنها با امور مالی مشتریان درگیر هستند بلکه باید انبوهی از قوانین و فرمول هایی که هر سال تغییر می کند را نیز به خاطر بسپارند. به علاوه از این افراد انتظار می رود که با انواع جدید فریبکاری ها در این حوزه آشنا باشند.

4. معلمان: معلمان در هر سه مقطع تحصیلی ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان با انبوهی از دانش آموزان با خلق و خو، تربیت و استعداد متنوع سر و کار دارند و از همه بدتر این که والدینی که هنوز فرزند خود را نشناخته اند از معلم چنین انتظاری را دارند که ضمن تعلیم دروس ، تربیت را نیز به آن ها آموزش دهند. و اگر فرزند آن ها در دروس ضعیف است ، معلم را سرزنش می کنند.

5. خرده فروشی: افراد در این حرفه باید بتوانند مشتری ها را متقاعد خرید و پرداخت پول کنند و این در حالی است که اغلب این افراد قصد خرید و پرداخت پول ندارند و اگر هم چنین نیتی داشته باشند فروشگاه های بی شماری برای خرید وجود دارد. بنابراین این افراد باید بتوانند کیفیت کالای خود را به مشتری ثابت کنند. حتی اگر این شغل استرس زا در نظر گرفته نشود ، با این حال مزد خرده فروشی دقیقا مطابق قدرت و مقدار فروش است.

6.کشاورزان: این مشاغل باید توجه ثانیه ای خود را از محصول دریغ نکنند. این افراد از صبح طلوع تا مغرب با انبوهی از فعالیت فیزیکی سنگین مواجه هستند و به علاوه بلایای طبیعی غیرقابل کنترل نظیر سیل، آتش سوزی یا خشکسالی می تواند ماه ها تلاش آن ها را نقش برآب کند.

7.کارکنان مونتاژ خودرو: صنعت خودرو اغلب متغیر و ناپایدار است واین به دلیل تغییر زود به زود سلیقه ی مشتریان است که یک زمان اتومبیل دو در(کوپ)را می پسندد و یک زمان اتومبیل اسپرت. به علاوه اتومبیلی که خریدار بابت آن هزینه های هنگفت می پردازد باید از امنیت کافی برای طی کردن کیلومترها برخوردار باشد .

8.دلالان سهام: رقابت در این شغل بالا است و به علاوه به دلیل نوسان زود به زود در امور سرمایه ، هر لحظه باید آمادگی شکست را داشته باشند. شغلی وابسته به ترحم بازار بورس و سهام، ارمغانی جز استرس را برای رقیبان این میدان کارزار به همراه نخواهد داشت.

تاريخ ارسال: پنجشنبه 27 فروردين 1388

Powered by DorsaPortal