سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی رشت
۱۴۰۰ دوشنبه ۱۵ آذر
نکات ایمنی اسباب بازی ها
1392/04/01 نکات ایمنی اسباب بازی ها

سازندگان اسباب بازی در سراسر جهان، موظف هستند اسباب بازی هایی تولید کنند که ایمن و مطابق با استانداردهای کشور سازنده باشد. اما با توجه به تولید انبوه اسباب بازی و امکان پذیر نبودن کنترل تمام کارگاه ها و کارخانجات تولید اسباب بازی، در بسیاری از مواقع اسباب بازی هایی نا امن و خطرناک راه خود را به سوی اسباب بازی فروشی ها باز کرده و از خانه ی شما سر در می آورند.

ممکن است شما اسباب بازیی در خانه داشته باشید که کهنه شده و دیگر ایمن نباشد یا اینکه از این وسیله طوری استفاده شود که خطرناک بوده و کودک را در معرض خطر جدی قرار دهد.

توجه به نکات زیر میتواند خطرات مذکور را تا حد بسیاری کاهش دهد:

هنگام خرید اسباب بازی:

نکته بسیار مهم این است که به برچسب محدوده ی سنی اسباب بازی توجه کنید. بعضی از اسباب بازی ها دارای هشدارها، نکات ایمنی و روش صحیح سوار کردن قطعات هستند. باید به این نکات نیز توجه کنید.

اسباب بازی خوب باید محکم و خوش ساخت باشد

توجه کنید که اسباب بازی های مناسب برای کودکان بزرگسال ممکن است برای کودکان کم سن خطرناک باشد.اسباب بازی های دست ساز نیز از این قاعده مستثنی نیستند و باید نکات ایمنی در آن ها نیز بررسی شود

خطر خفگی

کودکان زیر سه سال بیشتر تمایل دارند که هرچیزی را ابتدا در دهان بگذارند. اسباب بازی های کوچک، انواع تیله و توپ کوچک و اسباب بازی هایی با قطعات کوچک و شل، همه برای این کودکان خطر خفگی به همراه دارند.

به شیوه ی بازی کودک توجه کنید. اسباب بازی های کوچک می تواند برای کودکان سه ساله و بزرگتری که هنوز عادت دارند اشیا را در دهان بگذارند بسیار خطرناک باشد.

عروسک های فشاری جیغ جیغو را به خوبی کنترل کنید تا از محکم بودن سوت سوتک داخل آن مطمئن شوید.

ماشین ها و کامیون های اسباب بازی را بررسی کنید تا از محکم بودن لاستیک چرخ¬ها و دیگر قطعات کوچک آن اطمینان یابید.

اسباب بازی های پارچه بزرگ نیز در صورت شل بودن قطعات پلاستیکی مانند چشم، بینی و دگمه ها می توانند خطر خفگی را به همراه داشته باشند. • اسباب بازی های نوزاد مانند جغجغه و وسایلی که برای خارش دندان کودک به کار می روند نیز باید آن قدر بزرگ باشند که او نتواند آن را کاملا داخل دهانش کند. قطعات این وسایل مانند زنگوله و ..نیز باید کاملا محکم و در صورت امکان یک پارچه و جدا نشدنی باشند.

از خرید اسباب بازی های که دارای بند، طناب یا کشی، بلند هستند که می تواند به دور گردن کودک بپیچد، خودداری کنید. به خصوص بندهای کِشی می توانند به سادگی موجب خفگی کودک شوند.

اسباب بازی های پر سرو صدا نیز انتخاب نامناسبی هستند و می توانند موجب آسیب دیدن گوش کودک شوند. اگر صدای یک اسباب بازی برای بزرگسالان بلند باشد، حتما برای کودک گوش خراش خواهد بود.

مراقب لبه های تیز و نوک باریک اسباب بازی باشید. زیرا می توانند موجب مجروح شدن بدن کودک شوند.

پس از خرید اسباب بازی

همواره بر بازی کودک با وسیله ی جدید نظارت کرده و روش استفاده¬ی ایمن از اسباب بازی را به او بیاموزید.

بلافاصله تمام تکه های بسته بندی اسباب بازی مانند کیسه ی نایلون، روکش نایلونی، قطعات فوم، گیره ها و سیم ها را جمع کرده، دور بیاندازید. زیرا این اشیاء نیز می توانند موجب مسدود شدن مسیر تنفسی و خفگی او شوند.

تمامی اسباب بازی ها، به خصوص عروسک های پشمالو و نرم را از منابع حرارتی مانند بخاری، اجاق گاز و شومینه دور نگه دارید. این عروسک ها به سرعت آتش می گیرند و موجب سوختگی کودک می شوند.

هر از گاهی اسباب بازی ها را بررسی کنید تا اگر قطعه ای از آن شل شده یا شکستگی آن لبه هایی تیز و برنده به وجود آورده باشد، آن را تعمیر کرده یا به دور بیاندازید.

نگهداری از اسباب بازی ها

اسباب بازی ها و وسایل کودکان بزرگ تر را جدا از لوازم بازی کودکان خردسال نگهداری کنید.

جعبه ی اسباب بازی کودک را بدون درب یا درب سبک انتخاب کنید که در صورت افتادن بر روی دست کودک به او آسیبی نرساند.

هر جعبه ای برای نگهداری اسباب بازی مناسب نیست. اگر جعبه درب دارد، آن را جدا کنید یا به نکات زیر توجه نمایید:

جعبه باید سوراخ هایی برای ورود هوا داشته باشد تا در صورتی که کودک به داخل آن رفت، مشکلی برای وی پیش نیاید.

درب جعبه دارای لولایی قفل دار باشد که در هر زاویه، باز مانده و حتی در صورتی که کودک بر آن فشار بیاورد، بسته نشود.

درب جعبه فاقد بست و گیره باشد تا کودک در داخل آن زندانی نشود.

به یاد داشته باشید که کودکان نباید به جعبه های غیرقابل نفوذ از هوا دسترسی داشته باشند، زیرا کودکان به رفتن در داخل جعبه و صندوق بسیار علاقه دارند و چنین جعبه هایی می تواند موجب خفگی آن ها شود.

اسباب بازیهای راندنی (دوچرخه، ماشین و...)

اسباب بازی راندنی را متناسب با سن، جثه و توانایی های کودک انتخاب کنید.

مراقب باشید که این اسباب بازی تعادل داشته باشد و هنگام استفاده ی کودک یک بَر نشود و با قرار گرفتن وزن کودک بر آن، در تمام مراحل حرکت تعادل داشته باشد.

از این وسایل در محلی دور از پلکان، خیابان های شلوغ، استخر و مکان های پر خطر دیگر استفاده کنید.

به یاد داشته باشید که کودک سوار بر یک وسیله ی چرخدار می تواند بسیار سریع حرکت کند، مراقب خطرهای سر راهش باشید. مبل و میز، چراغ، سیم، لوازم تزئینی یا ابزار و وسایلی که می تواند به آن ها برخورد کرده یا بر رویش بیافتند را مورد توجه قرار دهید و قبل از شروع بازی، آن ها را برداشته یا جابجا کنید.

اکثر مدل های روروئک برای کودکان نوپا خطرناک هستند، بهتر است از آن استفاده نکنید یا در هنگام سوار بودن کودک در آن در کنارش باشید.

اسباب بازیهای باتری دار

باتری حتما باید توسط بزرگسالان در اسباب بازی قرار بگیرد.

باتری را به طور صحیح در وسیله قرار دهیدو از باتری های نو و کهنه با هم استفاده نکنید زیرا ممکن است به سولفاته شدن آن و مسموم شدن کودک منجر شود.

مراقب باشید که کودکان کم سن نتوانند درب محفظه¬ی باتری را باز کنند (خطر بلعیدن و خفگی)

کودک نباید اسباب بازی های باتری دار را با خود به رخت ِخواب ببرد.

در صورتی که کودک، باتری را ببلعد یا در اثر نشت مواد داخل آن مسموم شود، باید بلافاصله با پزشک تماس بگیرید.

بادکنک

بادکنک های ساخته شده از لاتکس، موجب مرگ کودکان متعددی شده اند. بادکنک می تواند هنگام باد کردن به داخل مجرای تنفسی کودک کشیده شده و موجب خفگی او شود.

همواره بادکنک های باد نشده را دور از دسترس کودک نگه داشته و بادکنک های پاره یا معیوب را دور بیاندازید.

بهترین استفاده از بادکنک های لاتکسی، تزئین است. این بادکنک ها برای بازی مناسب نیستند.

نکات ایمنی دیگر

هرگز برای کودکان زیر سه سال گردنبند نبندید. زیرا زنجیر یا بند آن موجب خفگی وی خواهد شد و بلعیدن آویزهای تزئینی آن نیز میتواند مجرای تنفسی وی را مسدود کند.

خرده ریزهایی چون مداد شمعی های شکسته، سکه، گیره ی کاغذ، درب خودکار، کلیپس مو، زینت آلات، دگمه، پیچ، کلید، آب نبات، آدامس و.. را دور از دسترس کودکان زیر سه سال قرار دهید.

وسایل مهمانی کودکانه مانند سوت سوتک دارای قطعات کوچک جدا شدنی هستند، این وسایل را در دسترس کودکان زیر سه سال قرار ندهید.

تاريخ ارسال: دوشنبه 31 فروردين 1388

Powered by DorsaPortal